Depilatory i inne surowce o silnym działaniu

Są to przede wszystkim środki stosowane do usuwania zbędnego owłosienia – powodują niszczenie struktury włosa. Depilację można przeprowadzić zarówno w domu, jak i w profesjonalnym gabinecie. Substancje o silnym działaniu wykorzystuje się również do rozjaśniania włosów czy trwałej ondulacji.

krem depilujący

Wchodzą w skład: kremów, past, pianek lub żelów depilujących, czyli chemicznych depilatorów, a także farb, środków do rozjaśniania włosów i płynów do trwałej ondulacji.
Jako depilatory najczęściej wykorzystywane są: rozpuszczalne w wodzie siarczki (strontu, baru i wapnia), które po aplikacji wydzielają nieprzyjemny zapach siarkowodoru. Depilatory nowej generacji zwykle mają w swoim składzie sole kwasu tioglikolowego lub cysteinę. Jako depilator jest również stosowana woda utleniona.

rozjaśniacz do włosów

Do produkcji farb, środków do rozjaśniania włosów i trwalej ondulacji najczęściej stosowane są: kwas tioglikolowy, nadtlenek wodoru i napar z rumianku (ten ostatni środek jest najbezpieczniejszy). Przed użyciem nadtlenku wodoru dodaje się do niego roztwór amoniaku.
Trzeba pamiętać o tym, że zwłaszcza podczas stosowania nadtlenku wodoru nieprzestrzeganie ścisłych zasad postępowania może doprowadzić wręcz do depilacji włosów, a nie do ich rozjaśnienia.